Array
Geri git   GençMekan > EĞİTİM | ÖĞRETİM > Bilgi Kaynağı > Bilgi Merkezi


Öğretici Anlatım-Zarf (Belirteç)


Konuya Davet EdilenLeR

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27-03-2008, 10:44 PM   #1 (permalink)
Çaylak
 
cassandra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 7
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı: 3
Rep Derecesi:
cassandra Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Soru Öğretici Anlatım-Zarf (Belirteç)

Arkadaşlar 10. Sınıf Dil ve Anlatım'dan 148-149-150-151-153'ü yapan var mı? Bizim hoca bazı sayfaları atladığından bu sayfalarıda yapamadım yardımcı olursanız sevinirim. Bazılarını yaptım ama yanlış çıktı

Benzer Konular:

___----____
cassandra isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-03-2008, 11:11 PM   #2 (permalink)
Kurucu

 
Hâdim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2006
Bulunduğu yer: Başkent
Yaş: 30
Mesajlar: 33.506
Bahsedildi: 5 mesajda
Davet edildi: 3 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 2449
Rep Puanı: 83973
Rep Derecesi:
Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.
Standart

http://www.gencmekan.com/10-sinif-15...57-t19009.html


buraya bakabilirsin. arama yapabilirsin.__________________
Yediğin içtiğin senin olsun kardaş
Ahiret için neler yapıyorsun onlardan bahset ...
Hâdim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-04-2008, 09:46 PM   #3 (permalink)
Çaylak
 
cassandra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 7
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı: 3
Rep Derecesi:
cassandra Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Standart

Teşekkürlercassandra isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-04-2008, 09:51 PM   #4 (permalink)
Çaylak
 
öznur92 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 25
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı: 3
Rep Derecesi:
öznur92 Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Standart

ben o linkte o sayfaların cevaplarını bulamadım. görmedimmi acaba cassandra sen buldunmuöznur92 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-04-2008, 05:09 PM   #5 (permalink)
Çaylak
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Apr 2008
Yaş: 22
Mesajlar: 36
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı: 1
Rep Derecesi:
MJOY Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Standart

dil anlatım 147 den sonrasını istiom yavvvvvvvvvvv lütfenMJOY isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16-04-2008, 02:22 PM   #6 (permalink)
Profesyonel

 
qamzee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 22
Mesajlar: 9.526
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 498
Rep Puanı: 4716
Rep Derecesi:
qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.
Standart

ÖĞRETİCİ ANLATIM

Sayfa 147 / 155

-HazırLık-

1-)Bir konu hakkında bilgi edinmek için “kütüphane kitap dergi makale gazete televizyon radyo internet konu hakkında bilgi sahibi kişi ya da kişiler” gibi çeşitli kaynaklara başvururuz.

2-)Hemen hemen her konuda bilgiler içeren ve maddeleri alfabetik olarak dizilmiş kapsamlı esere ansiklopedi denir.”Ansiklopedik bilgi” de ansiklopedi de yer alacak nitelikte ayrıntılı ve doğru bilgi demektir.Ansiklopedilerde verilen bilgiler kaynaklara dayanan doğru ve ayrıntılı bilgilerdir.

3-)Öğrenme yaşantı veya uygulama sonucu davranışta meydana gelen kalıcı değişikliklerdir.
Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi öğrenmede üç unsur öne çıkmaktadır: birincisi öğrenme olması için davranışta değişme olması; ikincisi değişikliğin yaşantı sonucu meydana gelmesi; üçüncüsü ise değişikliğin öğrenme sayılması için kalıcı olmasının gerekliğidir. Öğrenilen bilgilerin kalıcı olunması için hafızaya alınması gerekir. Hafıza geçmiş yaşantıları zihinde saklayabilme gücüdür.Bunun için önce bilgilerin algılanması gerekir. Algılanan bilginin anlamlı ve kalıcı şekilde öğrenilmesi kişinin isteği gayreti ve bilinci olarak bilgileri işlemesiyle mümkün olur.

Öğrenme sonucu elde edilen bilginin alışkanlık hale gelmesi tekrarla mümkündür.Öğrenme ile ilgili araştırmalara göre öğrendiklerimizin %83’ünü görme %11’ini işitme %35’ini koklama %15’ini dokunma %1’ini tatma yoluyla öğreniriz.Öğrenme işlemine katılan duyuların sayısı ne kadar artarsa öğrenme o kadar iyi unutmada bir o kadar zor ve geç olur. En iyi öğrenme kendi kendine yaparak yaşayarak öğrenmedir.En iyi öğrenme somuttan soyuta ve basitten karmaşığa giden öğrenmedir.Okuduklarımızın %10’unu işittiklerimizin %20’sini gördüklerimizin %30’unu hem görüp hem de işittiklerimizin %50’sini söylediklerimizin %70’ini yapıp söylediklerimizin %90’ını hatırlarız.

4-)Öğrendiklerimizi başkalarına aktarırken dikkat etmemiz gereken en önemli şey karşımızdakinin birikimi ve kapasitesidir.Vereceğimiz bilgileri alıcının kapasitesine göre vermeliyiz.”Biz ne anlatırsak anlatalım anlattığımız karşımızdakinin kapasitesi kadardır.” Cümlesinden de anlaşılacağı üzere karşımızdakinin bilgi seviyesi bilgileri aktarım şeklimizi belirler.3 yaşındaki bir çocuğa toplama çıkarmayı anlatmak mantıksız olacağı gibi üniversiteyi bitirmiş birisine okuma yazma öğretmeye çalışmak saçmadır.

5-) Bilgi birikimi bir konunun ya da metin anlaşılmasında önemli rol oynar.Bir metni kavrama okuyan kişinin kapasitesi ve bilgi birikimine bağlıdır.Konu hakkında bilgi birikimi yeterli olan kişi okuduğunu iyi anlar ve yorumlar.Bunun tersi olarak konu hakkında bilgi birikimi olmayan kişi konuyu belki hiç anlamaz beklide anlamakta zorluk çeker.


1.Etkinlik
Bulduğunuz metinlerin ortak özellikleri şunlardır.

-Alıcının bilmediği varsayılan bir konuda onu bilgilendirmek ve bu bilgilere göre davranmasını istemek için hazırlanan bu metinlerde öğretici anlatım kullanılır.

-Bu metinlerde “öğretici açıklayıcı kanıtlayıcı tartışmacı hatta betimleyici anlatım” kullanılmıştır.

-Alanında gerekli bilgi birikimine sahip kimseler tarafından hemen anlaşılacak şekilde metinler oluşturulmuştur.

-Dil göndergesel işlevde kullanılmıştır.

-Dil dışı öğeler (grafik plan çizge tablo vb.) ve konu ile ilgili terimlerin kullanılması söz konusudur.

-Söz sanatlarına dilin bünyesine mal olmamış yan anlam ifade eden kelime gruplarına yer verilmemiştir.İNCELEME

1.Metin (Meridyenler)

1)Metinde Meridyenlerle ilgili özellikler şunlardır.

-Ekvatordan kuzey-güney yönünde birer derece açıyla geçerek bir kutuptan ötekine uzanan daire yaylara denir(Meridyenin ne olduğu ile ilgili bilgi tanımı)

-Toplam 360 meridyen vardır.(Meridyenlerin sayısı ile ilgili bilgi)

-İki meridyenin birbirine 111km uzaklıktadır meridyenler kutuplarda birleşerek bir nokta halini alır ve aralarında ki mesafe sıfır olur.(iki meridyenin birbirine olan uzaklığı ile ilgili bilgi)

-Dünyada ki başlangıç meridyeninin yeri Londra’daki Greenwich (Grinviç) gözlem evidir.(başlangıç meridyeninin yeri hakkında bilgi)

-Başlangıç meridyeninin batısında 180 ve doğusunda 180 meridyen bulunur ve başlangıç meridyeni dünya’yı doğu-batı yarımküre olmak üzere ikiye ayırır.(Başlangıç meridyeninin işlevi)

2) “Meridyenler” parçasında amaç okuyucuyu “meridyenler” konusunda bilgilendirmektir.Yani metin bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.


2.Metin (Klasisizm)

1)Metinde Klasisizmle ilgili özellikler şunlardır.

- Klasisizmin gayesi tabiatı akla uygun bir şekilde taklit etmektir.(Klasisizmin amacı hakkında bilgi)

-Klasisizme göre sanatın üç temeli vardır:Akıl sağduyu tabiat.Eser güzelliğini değerini akıldan alır;Sağduyuya uymayan hiçbir anlatımın estetik değeri yoktur; hiçbir şey “gerçek” ten daha güzel olmaz.(Klasisizmin dayandığı kavramlar hakkında bilgi)

-Klasik eserde akıldan ayrılmamak tabiattan uzaklaşmamak Grek ve Latin kaynaklarından faydalanmak ve kusursuzluk peşinde koşmak gerekir.(Klasisizmin beslendiği kavramlar hakkında bilgi)

-Klasisizme “1660 Edebiyat Akımı”da denir.(Klasisizmin diğer bir adı hakkında bilgi)

-Konuların insan tabiatına uygunluğu davranışların aklın denetimine bağlı oluşu konuların gerçekliği Klasisizmin temel özellikleridir.(Klasisizmin temel özellikleri hakkında bilgi)

-Ana dilin en güzel biçiminde yazılması biçim kusursuzluğu kurallara tam uygunluk ve din dışı konulara eğilim klasik eserlerin temel özellikleridir. (Klasik eserlerin temel özellikleri hakkında bilgi)

2)Öğretici anlatımlarda daha çok “Açıklama” anlatım türü kullanılmıştır. Çünkü; Açıklama anlatım türünde amaç okuyucuyu bir konu hakkında bilgilendirmektir.


3.Metin (Maddenin 3 hali)

1)Metinde Maddenin Halleriyle ilgili özellikler şunlardır.

-Maddenin 3 hali vardır: Katı Sıvı ve Gaz hali

-Bir madde yukarıda söylenen bu üç hale dönüşürken kütle kaybına uğramaz.

-Katı hali:Bir maddenin belli bir şekli ve belli bir hacmi varsa maddenin bu durumuna “katı hali” denir.

-Sıvı hali:Sıvı maddelerin belli bir şekli yoktur.Bunlar içinde bulundukları kabın şeklini alırlar.

-Gaz hali:Bir maddenin belli bir şekli ve belli bir hacmi yoksa ve bulunduğu kabın şeklini alarak hacmini kaplıyorsa bu duruma gaz hali denir.

2)

Birinci Metin= Meridyenler hakkında bilgi verilen metinde anlatılnlar metnin yanındaki dünya üzerinde gösterilmiştir.Bu şekilde yazıyla hakkında bilgi verilen bilgiler görsel öğelerle desteklenmiş bilgilerin daha kolay ve hızlı anlaşılması sağlanmıştır.

İkinci Metin= klasisizm hakkında bilgi verilen metnin yanındaki heykel resmi Klasisizmin bazı özelliklerini taşımaktadır.Klasisizmin “tabiatı akla uygun bir şekilde taklit etmek gerekir sanatçı biçim kusursuzluğu peşinde koşmalıdır hiçbir şey gerçek ten daha güzel olamaz” gibi kuralları metnin yanındaki heykel resminde açık bir şekilde görülür.Heykel tabiatın bir parçası ve gerçek olan insanı biçim kusursuzluğu dikkate alınarak yapılmıştır.

Üçüncü Metin= Maddenin halleri metninde ise maddenin katı sıvı ve gaz halleri yanda verilen resimde gösterilmiştir.Resimde maddeyi oluşturan unsurlar somutlaştırılış böylece konunun daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.

2.Etkinlik

Etkinlikte verilen Açık anlatımın özellikleri tüm metinlerde vardır.

3.Etkinlik

Metinlerin yazılış amaçları
Meridyenler=“Meridyenler” hakkında bilgi vermektir.
Klasisizm=”Klasisizm” akımı hakkında bilgi vermektir.
Maddenin üç hali=”Maddenin üç hali” hakkında bilgi vermektir.

4.Etkinlik

-dil “Göndergesel” işlevde kullanımıştır.

Örnek cümleler
-bu sanat okulunun gayesi tabiatı akla uygun bir şekilde taklit etmektir.

-maddenin üç hali vardır:katı sıvı ve gaz hali.

5.Etkinlik

*Tosun metninde geçen söz sanatları

-Teşbih
-Teşhis
-Mecaz
-İstiare

Divanıhümayun metninde geçen söz sanatları

-söz sanatları kullanılmamıştır.


”Tosun”metninde yan anlam ifade eden kelimeler ve kelime grupları vardır.”Divanıhümayun” metninde ise sözcükler gerçek ve bazen terim anlamlarıyla kullanılmıştır.

Öğretici Metinlerin dil ve anlatım özellikleri

-Belli bir konuyu öğretmeye yönelik oluşturulduğundan o konu ile ilgili terimlerin kullanılması söz konusudur.
-Söz sanatlarına dilin bünyesine mal olmamış yan anlam ifade eden kelime ve kelime gruplarına yer verilmez.

-Genellikle nesnel anlatım söz konusudur.

-Çoğunlukla geniş zaman kipi kullanılır.

-Dil göndergesel işlevde kullanılmıştır.

-Anlatım açısından yoruma ve karmaşıklığı yol açmayacak dil kullanılır.


ANLAMA YORUMLAMA

8.Etkinlik

ÖĞRETİCİ METİNLER

Ortak yönleri

-Bilgi verme amacıyla düzenlenir.

-Metinlerde anlatım nesnel özellik taşır.

-Metinlerde açıklık ve kesinlik önemlidir.

-Dil göndergesel işlevde kullanılır.

-Alanında gerekli bilgi birikimine sahip kimseler tarafından hemen anlaşılacak şekilde metinler oluşturulur.

-Dil dışı öğeler de kullanılabilir.

-Konu ile ilgili terimlerin kullanılması söz konusudur.

-Söz sanatlarına dilin bünyesine mal olmamış yan anlam ifade eden kelime ve kelime gruplarına yer verilmez.

-Genellikle geniş zaman kipi kullanılır.


Farklı Yönleri

-Her metin içeriğine göre farklı özellik taşır.Bazı metinlerin amacı sadece bilgi vermek olduğu halde bazı metinler birisine bir şey öğretmek kaygısıyla bilgi verirler.Mesela bilimsel metinlerde amaç bilimsel buluşları okuyucuya iletmekten tarihi metinler geçmişe ışık tutarak okuyucuya bir şeyler öğretmek amacını taşır.

9.Etkinlik

Tavşan tavşangiller(Leoporidae) familyasını oluşturan memeli türlerin ortak adı.

Lepus harici cinslerin tüm üyeleri genel olarak ada tavşanı olarak adlandırılır.ada tavşanları başka hayvanların yuvalarında veya kendi kazdıkları yuvalarda brınırken tavşanlar uzun ot ve çelılarda yaşar.

Okyanusya hariç tüm dünya’da yerlidir.Okyanusya’ya gelişleri yerli memeliler için büyük bir tehdit oluşturur.

Tavşangiller familyası yaklaşık elli türü içine alır.Kuyruklaı uzun kıllarla örtülüdür.Kulaklar ve arka bacaklar uzamıştır.Bir kısmı toprak altında oyuklarda yaşar.Familya üyelerine tavşan veya ada tavşanı adı verilir.Tavşangiller Ochotonidae familyasını oluşturan pikalardan tüylü küçük kuyrukları uzun kulakları ve arka ayakları ile ayrılır.

11.Etkinlik

Boşluklara gelicek kelimeleri ırasıyla yazıyorum;

Bi o kadar da / hep / giderek / çok / artık durmadan / gözünüzün içine bakıp / sabırla / Şu tarihte / nasıl / hemen ardından / uzun uzun / ballandıra ballandıra / uzun / birdenbire / böyle / şöyle / yazar / dursuz duraksız / sabırla / hiç mi hiç / yine / bugün …

•metinde noktalı yerlere yazılan bütün sözlükler eylemi durum zaman ve mikar yönünden etkilemiştir.Bu sözcüklere yani eylemi durum zaman ve miktar bakımından niteleyen sözcüklere zarf denir.Eğer metindeki zarflar kullanılmazsa metin ne anlatıldığı anlaşılmayan anlamsız sözcükler yığını haline gelir.

•sıfatları atılmış metinle asıl metnin farkları şunlardır:Asıl metinde anlatılmak istenen konu;açık anlaşılır ir şekilde varlıklar nitelik ve nicelik bakımından özellikleri verilerek anlatılmıştır.Sıfatların atıldığı metinde ise bazı cümleler anlam bakımından eksik hale gelmiş varlıklar özellikleri verilmeden anlatılmıştır.Bu durumda sıfatların atıldığı metin anlatılmak istenilenin eksik kalmasına neden olmuştur.

ÖLÇME DEĞERLENDİRME
1= göndergesel / mecazyan

2= Doğru / yanlış / Doğru

3= B

4= Atatürkçü düşüncenin temelinde milli birlik ve beraberliğin önemi büyüktür.Atatürk Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren milli dayanışmaya büyük önem vermiş bunu ilkelerin temel felsefesi haline geltirmiştir.

5= Öğretici metinlerin yazılış amacı okuyucuyu bilgilendirmektir.

6= Öğretici anlatımın dil ve dil anlatım özellikleri şunlardır:

-Belli bir konuyu öğretmeye yönelik oluşturulduğundan o konu ile ilgili terimlerin kullanılması söz konusudur.

-Söz sanatlarına dilin bünyesine mal olmamış yan anlam ifade eden kelime ve kelime gruplarına yer verilmez.

-Genellikle nesnel anlatım söz konusudur.

-Çoğunlukla geniş zaman kipi kullanılır.

-Dil göndergesel işlevde kullanılmıştır.

-Anlatım açısından yoruma ve karmaşıklığı yol açmayacak dil kullanılır..
qamzee isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-04-2008, 10:13 PM   #7 (permalink)
Çaylak
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Apr 2008
Mesajlar: 3
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı: 1
Rep Derecesi:
evrenli06 Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Standart

ewt
yapan var
3 etkinlik metinlet hakkında bşilgi vermek için yazılmış
kardeşevrenli06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-05-2008, 11:12 AM   #8 (permalink)
Çaylak
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Apr 2008
Yaş: 22
Mesajlar: 36
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı: 1
Rep Derecesi:
MJOY Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Standart

SYF 167 VE SONRASI İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLERMJOY isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-05-2008, 09:38 PM   #9 (permalink)
Çaylak
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: May 2008
Yaş: 22
Mesajlar: 1
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı: 1
Rep Derecesi:
prettygirll Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Standart

ya birisi bana yardım etsin öqretici zarf anlatım dönem ödevım ve yarın hocaya vermek zorundayım ve hıcbısey bulamadımprettygirll isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-05-2008, 09:53 PM   #10 (permalink)
Profesyonel

 
qamzee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 22
Mesajlar: 9.526
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 498
Rep Puanı: 4716
Rep Derecesi:
qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.qamzee Çok ünlü.
Standart

Alıntı:
prettygirll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ya birisi bana yardım etsin öqretici zarf anlatım dönem ödevım ve yarın hocaya vermek zorundayım ve hıcbısey bulamadım
buraya bakabilirsin

http://www.gencmekan.com/zarflar-bel...er-t15002.htmlqamzee isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
anlatimzarf, belirtec, ogretici, ogretici anlatim, zarf


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 11:06 AM.
"5651 Sayılı Kanun'un 8.Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre Forumumuzdaki Üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Forumumuzda bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen buradan ( kemalyanal@yahoo.com ) bize bildirin."
Protected by CBACK.de CrackerTracker

Add to Google Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Add to Google
| Tags | Gizlilik Bildirimi | dC| Death Chasers Klan | Link Ekle | Sitemap | Link Ekle | GençMekan |

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.0