Array
Geri git   GençMekan > EĞİTİM | ÖĞRETİM > Bilgi Kaynağı > Bilgi Merkezi


Sergüzeşt Romanının İncelenmesi


Konuya Davet EdilenLeR

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-10-2008, 05:20 PM   #1 (permalink)
เlђค๓ קєгเรเ

 
~~Özge~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: May 2008
Bulunduğu yer: Sαмѕυη
Yaş: 21
Mesajlar: 12.146
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 532
Rep Puanı: 1348
Rep Derecesi:
~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.
Arrow

SERGÜZEŞT romanını aşağıdaki ölçütlere göre inceleyebilir misiniz ?????

-Kitabın yazarı?


-olay özeti?

romanın baş kahramanları
a)kahramanların adları
b) kahramanların fiziksel özellikleri
c)kahramanların kişilik tahlileri
d)kahramanların toplumdaki yeri

Eserde mekan nerde başlıyor devam ediyor ve bitiyor?

Eserde zamanın başlangıcı nedir?

Olaylar ne kadar zaman içinde gelişiyor ?

Eserden çıkarılacak yardımcı ve anafikirler?

Yazıldığı tarih?

Eserin dil özlelikleri kim tarafından anlatılıyor şive özellikleri?

Eserin yazıldığı dönemdeki zihniyetin esere etkisi ?

Eser hangi edebi akımdan etkilenmiş ?

Eser hangi edebi dönemde yazılmış ?

Yazarın hayatı ile eser arasındaki ilişki?

Eseri siz yazsaydınız nasıl bitirirdiniz ?

Eserde sizi en çok etkileyen söz ya da olay ?


yapabilecek kimse yok mu


___----____

Konu şuursuz tarafından (05-10-2008 Saat 09:33 PM ) değiştirilmiştir.
~~Özge~~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-10-2008, 09:27 PM   #2 (permalink)
Profesyonel

 
şuursuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Feb 2008
Yaş: 26
Mesajlar: 2.105
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 210
Rep Puanı: 1830
Rep Derecesi:
şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.
Standart

KİTABIN ADI : SERGÜZEŞT
KİTABIN YAZARI : SAMİ PAŞAZADE SEZAİ
YAYIM EVİ VE ADRESİ : BAŞBAKANLIK BASIMEVİ ANKARA
BASIM YILI : 1984

KİTABIN KONUSU :
Evinden ayrılan küçük bir kızın başından gecen olaylar dramatize edilerek anlatılmıştır. Kızın başından gecenler oldukça acıklıdır. Uzun bir süre kölelik hayatı yaşamıştır.

KİTABIN ÖZETİ :
Evinden ayrılıp bir gemi ile yurdundan uzaklaşan küçük kız onun gibi başka bir esir kız ile birlikte neresi olduğunu bilmediği bir yere getirilmiştir. Bu kızı bundan sonra birçok sürprizler beklemektedir.
İlk olarak kız (henüz bir ismi yoktur) yaşlı fakat zengin bir kadını yanına ona hizmet etmesi amacıyla satılmıştır. Küçük kız burada tam bir esaret hayatı yaşamaktadır. Sürekli olarak buradan nasıl kurtulabileceğinin planlarını yapmaktadır. Bu evin hanımının yanı sıra hanıma hizmet etmekte olan başka bir kadın da kıza baskı yapmaktadır. Bu durum kızı yıpratmakta zaten bir umudu olmayan yaşamdan onu iyice somutlamaktadır. Bir gün kız bu evden kaçmayı iyece kafasına taktığı bir anda bir gece yarısı evden kaçar. Çevreyi pek tanımadığı için saatlerce yürür fakat bir yerede yorgun bir şekilde yere yığılmaktan başka çaresi yoktur. Yerde kaldığı bölgede bir evin bahçe kapısının önüdür.
Sabah olunca evin hizmetlilerinden biri kızı farkeder ve onu içeri almak için yaşlı ev sahibine danışır. Oda bunu çok olumlu bir şekilde karşılar ve hemen yardım etmek niyetiyle onu yanına alır. İlk olarak karnı doyurulur güzel bir uyku çektirirlir. Daha sonra kız kendine gelince ona neler olup bittiği sorulur. Oda analatır evin hanımı kızın yaşadıklarını duyunca çok üzülür ve ona yardım edeceğini söyler kızdabuna çok sevinir. Evin hanımı ona sahibinden izin alacağını ve artık kendi yanında kalacağını söyler. Bunun için hanımı kızın kaçtığı eve gider. Ve onu yanına almak istediğini söyler. Fakat kadın bunu onur meselesi yaparak kabul etmez. Bundan sonra kızda eski evine geridöner. Bu olay kızı çok etkilemiştir. Çünkü daha önce kaçtığı eve tekrar dönmüştür. Gider gitmez yine hiç hoş olmayan durumlarla karşılaşmıştır.
Günler böyle geçip giderken birgün Mustafa bey evin sahibi birkaç yıl önce işlediği bir hatadan dolayı bir çok borcu olmuştu ve bu borçları ödemek için karısıyla tartışırdı. Birgün karısıyla beraber kızın satılmasına kara veridler.
Kızın adı kaçtığı evde hanımın onu çok güzel bulması üzerine ‘dilber’ olarak koyulmuştu. Bundan sonrada ona ‘dilber’ olarak seslenilmeye başlandı. Dilber kendisi hakkında satılması kararının alınmasından sonra bir esirciye satıldı. Ve Dilber’in bütün hayatı bu yönde değişti. Dilber bundan sonra belli bir süre esir hayatı yaşamıştır. Bu süre içinde bir çok kendisi gibi esir hayatı yaşamış olan kız arkadaşları olmuştur. Onların hayatlarını dinledikçe aslında kendi hayatının okadarda kötü olmadığının farkına varmıştır. Daha nice insanların kendisi gibi cefa çektiğini anlamıştır. Buradaki bir çok kızın çeşitli meziyetleri vardır. Bir tanesi çok iyi bir şekilde ud çalmaktadır bu yüzden çoğu yerden çağrılmaktadır. Dilber’de onun gibi ud çalabilmeyi çok istemektedir.
Dilber’e bir gün bir talip çıkmıştır ve Dilber’de o eve gitmek zorunda kalmıştır zaten onun böyle bir şeyi isteyip istemediği pek önemli değildir önemli olan bir kaç kişinin işinin görülmesidir.
Dilber’in gittiği bu evde ona bir esir gibi değil bir insan gibi yaklaşılması onu çok etkilemiştir. Evde bir hanımefendi onun kocası ve onların tek oğlu olan Celal bey bulunmaktadır. Celal bey aynı zamanda bir ressamdır. Yaptığı porrelerle ün kazanmıştır. Dilber’i evde görünce o da çok şaşırmıştır. Çünkü Dilber’i Cleopatra’ya benzetmişti. Celal bey yalnız yaşadığı için kız arkadaşı ya da sevgilisi yoktur. faKat Dilber’I gördüğü andan itibaren içinde bir kıvılcım oluşmuştur. İlk zamanlarda Dilber’de buna bir karşılık doğmamış fakaat günler geçtikçe Dilber’de onaa karşı ilgi duymaya başlayacaktır. Celalbey Dilber’I boş bulduğu zamanlarda odasına çağırıp onun resimlerini yapmaya başlamıştır. Kimi zaman nü resimlerinide çalışır. Dilber’in bebeksi vücudunu gördüğü zamanlarda daha önce hç yaşamadığı duyguları tadıyordu. Ona her baktığında onun daha değişik bir güzelliğini yakalıyordu. Günler geçtikçe Dilber zamanının büyük bir kısmını Celal beyin yanında geçirmeye başlar. Böylelikle Celal beyin Dilber’e olan aaşkı da diğer ev halkı tarafından da öğrenilir. Bu arada Celal bey açıkça aşkını Dilber’e de belli etmeye başlar. Dilber bu olaya ilk önceleri çok şaşırır. Çünkü böyle bir şeye asla imkan vermez. Bunun nedeni de onun esir kız olmasıdır. Daha ssonraları Dilber de Celaal beye karşılık vermeye başlar. Günler geçtikçe onlar aşklarını bariz bir şekilde yaşarlar. Evin baahçesinde yıldızları seyrederler beraber gezerler. Fakat bu durum Celal beyin annesini olddukça rahatsız eder ve buna akarşı bir önlem almak ister. Bu beraberliği bitirmek için Dilberi Celal beyin evde olmadığı bir zamanda bir esirciye satar. Tabii Dilber’in yapacak birşeyi yoktur. Celal bey daha sonra eve döner ve ilk olarak Dilber’in nerede olduğunu sorar önce bunu öğrenemesede daha sonra öğrenir fakat onu bütün aramalrına rağmen bulamaz. Bundan sonraki bütün hayatı boyunca oda Dilber’de mutlu olamaz.
Bundan sonra ikiside hiç mutlu olmadığı gibi bu olay biçare dilberi intihara kadar sürükler bu yaptıklarına Celal bey’in aileside çok pişman olur ama yapabilecek bir şey yoktur.

KİTABIN ANA FİKRİ :
Kitabın ana fikri evinden ayrılan bir insanın başına her zaman hertürlü kötülüğün gelebileceği bunlardan kurtulma yolununda sadece kendi elinde olduğu kimseden yardım alamayacağı tek başına kalacağı.

KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER :
Kitap çok ağır bir dille yazılma mıştır fakat ara ara anlaşılamayan sözcüklere rastlanabilir yinede kitap bize kölelik hayatından bahsettiği ve bilgilendirdiği için oldukça önemli bir kaynak niteliğindedir ve yararlanabilecek seviyededir. Bence kitap herkes tarafından beğeniyle okunabilir. Oldukça sürükleyicidir.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ :
1860'ta İstanbul'da doğdu. Devrin ileri gelen isimlerinden Sami Paşa'nın oğludur. Özel öğrenim gördü. 20 yaşına kadar resmi bir görev almayıp edebiyat konusundaki bilgilerini artırmayı tercih etti.
1880'de Evkaf Nezareti Mektubi Kalemi'ne memur oldu. Babasının ölümünden sonra da Londra Elçiliği İkinci Kâtipliği'ne atanan Sezâi orada kaldığı 4 yıl boyunca İngiliz ve Fransız Edebiyatlarını yakından izledi. Elçilikteki görevinden İstifa ederek İstanbul'a döndüğünde İstişare Odası'na memur oldu. 7 yıl süren bu ikinci dönem memuriyetinde (1885-1901) sanatını olgunlaştırdı.
Sergüzeşt adlı romanı yüzünden göz hapsine alındığını düşünerek bundan kurtulmak için Paris'e gitti ve Meşrutiyet'in ilanına kadar da orada kaldı (1908). İstanbul'a döndüğünde Madrid Elçisi olarak görevlendirildi.
Birinci Dünya Savaşı başlayınca Madrit'ten İsviçre'ye geçti savaşın sonuna kadar burada kaldı. Mütareke devrinde emekli olarak İstanbul'a döndü (1921). Son yıllarında kendisine Büyük Millet Meclisi'nin kararıyla "Hidamat-ı vataniyye tertibinden" maaş bağlandı (1927) ve 26 Nisan 1936 tarihinde İstanbul'da öldü.

******************************************

bir başka özet

*************************************

SAMİ PAŞAZADE SEZAİ

1860 yılında istanbulda doğmuştur.Özel eğitim gördü.eğitiminin ardından bir süre devlet dairelerinde çalıştı.Ülkedeki siyasi atmosferden kaçıp bir süre Avrupa'da yaşadı.1908 II.Meşrutiyet İhtilalinden sonra Madrid büyük elçiliğine tayin edildi.Cumhuriyetin ilanından sonra kendisine devlet tarafından özel bir maaş bağlandı.Son yıllarını dinlenmekle geçiren Sezai1936'da İstanbul'da öldü.Edebiyat alanında az eser veren yazarözellikle Türk romanında gerçekçilik akımının ilk örneği olan Sergüzeşt romanıyla dikkat çekmiştir.Ardından 1892'de küçük hikayelerini Küçük Şeyler adıyla yayınladı.Sezai Bey'in bu iki eserinin dışında Şir adlı bir oyunu ve sohbetanı ve gezi yazılarından oluşan Rumuzu'l-Edeb adlı bir kitabı daha vardır.

SERGÜZEŞT

1889 yılında yayınlanan Sergüzeştzaman zaman romantik özellikler taşımakla beraberkonunun işlenişikonuyu meydana getiren olaylar ve kahramanlar bakımından gerçekçi özellikler taşımaktadır.Romanda esirlik konusu ele alınmakta ve eleştirilmektedir.

BAŞLICA KAHRAMANLARI

DİLBER:8-9 yaşlarında Kafkasya'dan çalınarak esir edilmiş bir çocuktur.Romanda Dilber'in 7-8 senelik hayatı anlatılır.Dilberbüyür ve iyi yürekli güzel bir genç kız olur;ama kötü talihi onu bırakmaz ve esirlikten kurtulamaz.
CELAL BEY:Asaf Paşa'nın oğludur.Batıda resim eğitimi görmüş sanatkar ruhlu bir gençtir.Dilber'i sever.Onun için insanların makamları önemli değildir.Dilber'den ayrılınca hastalanıp yataklara düşer.
ÖZET

Dilber8-9 yaşlarındayken Kafkasya'dan esirciler tarafından kaçırılarak İstanbul'a getirlir.Burada Mustafa Efendi adlı emekli bir memur tarafından satın alınır.Mustafa Efendi'nin hanımı çok serttir.Dilber'e hiçbir zaman acımaz.Dilber'in görevievin kendi yaşlarındaki kızına dadılık yapmakona arkadaşlık etmekbunun yanında evin tüm işlerini görmektir.Dilber bu kadar ağır ve çok iş yapmasına rağmen yine de ev sahiplerini memnun edemez.Evin kızı da annesi gibi Dilber'e çok kötü davranır.Öyle ki evin evin hizmetçi kadını bile kendi işlerini Dilber'e yaptırmaktadır.Bu arada Dilberzengin bir ailenin kızıyla tanışır.Zengin aile kızı ile arkadaş olurlar ve o kız bazı oyuncaklarını Dilber'e hediye eder.Dilberde bunları bir yerde saklar.Ancak evin kızı fark edince annesine söyler ve ikisi Dilber'in oyuncaklarını sakladığı yerden çıkararak kırarlar.Bütün bunlara dayanamayan Dilber evden kaçar.Ancak dışarıdaki dünya adına hiçbir şey bilmediği için kısa zamanda yakalanır.
Dilber bu kadar sıkıntılı bir hayatı yaşarken Mustafa Efendi de Anadolu'da yeni bir iş bulur.Anadolu'ya taşınacağı için Dilber'i bir esir tüccarına satar.Dilber esir tüccarının yanında da çok sıkıntılı bir hayat yaşar.Okuma-yazmaev işlerimüzik öğrenme gibi esirlikteki önemli işleri kırbaç altında öğrenir.Bu eğitim dönemiyle beraber yaşı ilerleyen ve genç bir kız olan Dilberesirci tarafından bir paşa konağına satılır.
Asaf Paşa ve ailesidaha önceki Mustafa Efendi ve ailesine göre iyi insanlardır.Dilber'e iyi davranırlar.Konakta Batılı bir hayat sürdürülmektedir.Dilber de bu konağı ve konaktakileri çok sever ve mutlu olur.Asaf Paşa'nın Celal adında genç bir oğlu vardır.CelalBatıda resim eğitimi almıştır.Dilbergüzelliğiyle Celal'in dikkatini çeker ve Celal Dilber'i yaptığı resimler için model olarak kullanmaya başlar.Celal'le Dilber arasında bu şekilde başlayan ilişki zamanla aşka dönüşür.Celal Dilber'le evlenmek ister;ancak Celal'in annesi ve babası durumu haber alınca şiddetle karş çıkarlar.Annesi ve babasıDilber'i Celal'e layık bulmazlar.Oğulları için kendileri gibi paşa soyundan bir gelin düşünmektedirler.Bu sebeple esirciden alınmış bir kızın bu konağa gelin olamayacağını belirtirler.Celal'i Dilber'den uzaklaştırmak için Dilber'i Celal'den habersizbir esirciye satarlar.Celaldurumu öğrenince çok üzülür.Her yerde Dilber'i arar.Ancak bir türlü bulamaz.Bulamayınca da hastalanır ve yatağa düşer.
EsirciDilber'i bu sefer Mısırlı bir zengine satar.Mısırlı zenginDilber'i kendine odalık yapmak ister.Dilber bunu kabul etmeyince zindana hapseder.Dilber'in hapsedildiği konakta Cevher adında bir adamDilber'e kaçması için yardım eder.Ancak bu esnada kendisi düşerek ölür.Dilber'e de İstanbul'a gitmesi için bilet verir;fakat Dilberİstanbul'a gitse de bir şey yapamayacağını düşünerek kendini Nil Nehri'ne atarak canına kıyar
---SON---__________________Konu şuursuz tarafından (05-10-2008 Saat 09:39 PM ) değiştirilmiştir.
şuursuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-10-2008, 12:11 PM   #3 (permalink)
เlђค๓ קєгเรเ

 
~~Özge~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: May 2008
Bulunduğu yer: Sαмѕυη
Yaş: 21
Mesajlar: 12.146
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 532
Rep Puanı: 1348
Rep Derecesi:
~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.
Standart

bunu biliyorum bende buldum bunu orada verdiğim soruların karşılığı olarak cevaplansa olmaz mı ? soruların karşılısına teker teker cevaplansa kısa kısa~~Özge~~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
incelenmesi, romaninin, serguzest, serguzest romaninin incelenmesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:59 PM.
"5651 Sayılı Kanun'un 8.Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre Forumumuzdaki Üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Forumumuzda bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen buradan ( kemalyanal@yahoo.com ) bize bildirin."
Protected by CBACK.de CrackerTracker

Add to Google Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Add to Google
| Tags | Gizlilik Bildirimi | dC| Death Chasers Klan | Link Ekle | Sitemap | Link Ekle | GençMekan |

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.0